KUREYŞ SÛRESİ

Bu sûre 4 âyettir. Mekke döneminde nâzil olmuştur. Mekke’de yaşayan Kureyş kabilesinden bahsedildiği için ″Kureyş Sûresi″ denilmiştir.

Kureyş hakkında Resûlullah Sallallâhu aleyhi ve sellem:

النَّاسُ تَبَعٌ لِقُرَيْشٍ فِي الْخَيْرِ وَالشَّرِّ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ (حم م حب عن جابر)

″İnsanlar kıyâmete kadar hayırda da, şerde de Kureyşlilere tâbi olurlar″[1] diye buyurmuştur.


[1] Ahmed b. Hanbel, Müsned, Hadis No: 14018, 14520; Kenz’ul-Ummal, Hadis No: 33836.


﴿ بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

Bismillâhirrahmânirrahîm.

﴿ لِا۪يلَافِ قُرَيْشٍۙ ﴿١﴾ ا۪يلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَٓاءِ وَالصَّيْفِۚ ﴿٢﴾ فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هٰذَا الْبَيْتِۙ ﴿٣﴾ اَلَّذ۪ٓي اَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَاٰمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ ﴿٤﴾

1-4. Kureyş’in seyahate ülfet ettirildiğinden dolayı,* onların kış ve yaz seyahatine ülfet ettirilmiş oldukları için,* bu beytin (Kâbe’nin) Rabbine ibâdet etsinler.* O Rabb ki, onları açlıktan kurtarıp doyurdu ve onları korkudan emin kıldı.

İzah: Kureyşliler, kışın sıcak bir memleket olan Yemen’e, yazın da serin bir memleket olan Şam’a sefere giderler ve bu şekilde hiçbir sıkıntıya girmeden sene boyunca bu iki memleketle ticaret yaparlardı. Allah’u Teâlâ: ″Ey Kureyş! Size ticarete ülfet verdim. Böylece geçiminiz kolay oldu. Fil olayında olduğu gibi, Mekke’yi emin bir yer kılarak da sizi korudum. Artık bu nîmetlerime karşı Bana ibâdet etmeniz gerekmez mi?″ diye buyurdu.

İbn-i Abbas Radiyallâhu anhumâ diyor ki: Allah’u Teâlâ Harem bölgesinde yaşayan in­sanları, İbrâhim Aleyhisselâm’ın şu duâsı ile korkudan emin kılmıştır:Ey Rabbim! Bu beldeyi (Mekke’yi) emin bir yer kıl. Beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut.[1]


[1] Sûre-i İbrâhîm, Âyet 35.